Urządzenia mobilne a utrata danych

Urządzenia mobilne a utrata danych

Urządzenia mobilne typu smartphone czy tablet są nieodzownym elementem naszego życia. Właściwie można by rzec że jesteśmy od nich uzależnieni bowiem nie wyobrażamy sobie już bez nich życia. Niejednokrotnie tego typu urządzenia są niezbędne w wykonywaniu pracy co wiąże się z przechowywaniem ważnych danych na urządzeniach mobilnych.

O ile urządzenia mobilne są małe i poręczne o tyle ryzyko utraty danych z tego typu nośników danych jest dość spore. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Zapis danych na nośnikach mobilnych

W urządzeniach mobilnych wszystkie dane (pliki systemu operacyjnego, aplikacje, dane użytkownika) przechowywane są w jednym miejscu. W zależności od systemu operacyjnego nośnika dane przechowywane są w rożnych miejscach. W urządzeniach Apple’a, opartych na systemie iOS, wszystkie dane przechowywane są w wewnętrznej pamięci flash typu NAND. Alternatywą jest przechowywanie danych w chmurze, poprzez odpowiednią konfigurację komputera z serwisem iTunes lub iCloud. Smartfony z Androidem umożliwiają z kolei korzystanie z trzech rodzajów pamięci: wewnętrznej (głównie NAND), zewnętrznej w postaci karty SD (lub microSD) lub karty SIM.

Przyczyny utraty danych na urządzeniach mobilnych

Z utratą danych z urządzeń mobilnych możemy mieć do czynienia na skutek uszkodzeń zarówno fizycznych, jak i logicznych. Powodem fizycznej utraty danych może być upuszczenie urządzenia, w wyniku którego wewnętrzna pamięć lub obwody płyty głównej ulegną uszkodzeniu. Do fizycznego uszkodzenia może dojść także w przypadku, kiedy wewnętrzne komponenty wykonane zostały z niskiej jakości materiałów, co może prowadzić do uszkodzeń i utraty możliwości zapisu/odczytu danych. Błędy logiczne mogą być spowodowane takimi czynnikami jak: brakujące pliki (które zostały wykasowane lub przeniesione), nieprawidłowa struktura plików, uszkodzenie pliku albo formatu pliku, a także nieprawidłowe przydzielenie pamięci.

Chcąc uniknąć utraty danych warto mieć ich kopię zapasową albo na innym nośniku np. na dysku twardym albo w chmurze. Opcja przechowywania danych w chmurze jest bezpieczniejsza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz