Rozwój ludzkości dzięki stali

Rozwój ludzkości dzięki stali

Stal jako jeden z niewielu materiałów stoi u podstaw zmiany sposobu funkcjonowania człowieka na świecie. Od momentu w którym do czystego żelaza postanowiliśmy domieszać trochę węgla – świat się zmienił, gdyż tak powstała stal. Nieprawdopodobna wytrzymałość, ogromna plastycznyść, oraz w stosunku do przenoszonych ciężarów – niska masa. To musiał być materiał przyszłości i takim jest do dziś.

Sama stal najszersze zastosowanie znalazła oczywiście w budownictwie, gdzie stanowi szkielet niemal każdej obecnie powstającej dużej inwestycji. Konstrukcje stalowe kraków stoją u podstaw wytrzymałości całych aglomeracji miejskich. Bardzo wysoka plastyczność otworzyła drogę do projektowania najbardziej wymyślnych szkieletów. To stal odpowiada za wszelkie wizjonerskie nowoczesne budowle, które na pierwszy rzut wydają się niemożliwe do zrealizowania. Tak, stal to nie tylko Budowa hal zakładów magazynów.

Dzięki swoim specyficznym właściościom umożliwiła nam również budowanie potężnych konstrukcji na wodzie. Pomogła podbić najgłębsze odmęty oceanów chociażby pozwalając na budowę gargantuicznych rozmiarów platform wiertniczych. Bezpieczeństwo naszych przepraw wodnych również spoczywa na niestrudzonych stalowych barkach, które wspierają najcięższe mosty niosące niebotyczne obciążenia.

Podobnie sprawa ma się w przemyśle. Cały jest opakowany w astronomicznych rozmiarów konstrukcje stalowe, wewnątrz których niestrudzonym ludziom uwijającym się w pocie czoła pomagają maszyny zbudowane ze stali. Trudno o lepszy materiał. Chemicznie, oraz mechanicznie posiada zdolności do radzenia sobie z wielkimi przeciążeniami, stąd zastosowanie nawet w najcięższych maszynach dzisiejszego przemysłu.

Dziś stal jest dla nas tak powszechna, że często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jej zawdzięczamy i jak bardzo zmieniła i nadal zmienia naszą rzeczywistość. Niesamowite właściwości tego mimo wszystkiego materiału pozwoliły ludzkości ruszyć z kopyta i okiełznać siły zbyt duże dla naszych mięśni.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*