Pojawił się Android 11

Android to obecnie najpopularniejszy system mobilny, z którego na całym świecie korzystają wręcz miliardy osób. Zapewnia on nam dostęp do wielu usług Google, stron internetowych w tym kasyn oferujących free spiny bez depozytu, jak i autorskich rozwiązań. W tym roku na rynku ma pojawić się już 11. oficjalna wersja systemu. Co warto o niej wiedzieć, kiedy trafi do Polski?

Nadchodzi premiera 11

Przez wielu wyczekiwany był nowy mobilny system operacyjny od Google’a. Wiedzieliśmy, że Android 11 był już przez testerów sprawdzany i rozwijany od miesięcy, a teraz będzie wreszcie dostępny do pobrania. Oczywiście nie jest to system, który każdy z nas może pobrać i zainstalować na swoim smartfonie, gdyż aktualnie dedykowany jest on tylko wybranej grupie urządzeń. Jednak z czasem będzie on dostępny na coraz większej grupie smartfonów czy tabletów.

Nowe funkcje

Android 11 ma wprowadzić kilka istotnych zmian i nowości. Przede wszystkim jedną z nowości będzie możliwość łatwiejszego zarządzania konwersacjami. Nasze wiadomości mają zostać umieszczone w jednym miejscu, przy czym możemy ustawić priorytetową konwersację, która nie tylko będzie wyświetlana jako pierwsza, lecz i pojawi się na ekranie blokady smartfona. Kolejnym ciekawym udogodnieniem związanym z wiadomościami będą specjalne chmurki. Można je przypiąć do ekranu, dzięki czemu nasza rozmowa będzie kontynuowana bez konieczności otwierania całej aplikacji.

Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań w domu świetną pomocą będzie system zarządzania urządzeniami z poziomu smartfona. Wprowadzone jest bowiem nowe menu, które umożliwia sterowanie innymi urządzeniami połączonymi ze smartfonem: inteligentnym domem, sprzętem AGD, oświetleniem. Ponadto nowy system umożliwia łatwiejsze i skuteczniejsze zarządzanie multimediami. Dzięki temu bez trudu przełączymy się między zewnętrznym głośnikiem a słuchawkami bezprzewodowymi.

Podobnie ma się sprawa z systemem Android Auto, który będzie teraz kompatybilny ze smartfonami z Androidem 11. Z kolei wbudowane nagrywanie audio i wideo to bardzo dobra zmiana w stosunku do poprzednich wersji. Nie będziemy teraz potrzebować osobnych aplikacji do przechwytywania dźwięku czy obrazu ze smartfona/mikrofonu. Ułatwi to nam choćby nagrywanie własnych poczynań na smartfonie, tworzenie tutoriali, przewodników.

Dzięki nowej opcji prywatności dla użytkownika możemy jednorazowo udzielać zgody programom na korzystanie z naszego mikrofonu, kamery, lokalizacji czy kontaktów. Po ponownym uruchomieniu danego programu, poprosi on nas o kolejną zgodę. Z prywatnością związane jest także automatyczne resetowanie pozwoleń. Po okresie bezczynności dana aplikacja także ponownie zapyta nas o zgodę na dostęp do wybranych opcji.

Ulepszono również opcję Voice Access. Pozwala ona na szybsze i skuteczniejsze zarządzanie telefonem za pomocą głosu. Nie jest to jednak rozwijana w naszym kraju opcja, gdyż nie ma wersji polskiej. Można za to skorzystać choćby z języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Z innych ciekawych opcji warto wymienić tryb snu, który automatycznie wyłączy dla nas powiadomienia i dźwięki czy też automatyczne aktualizacje ze sklepu Google.

Dla kogo nowy system?

Nowy system na chwilę obecną dostępny będzie tylko na małej liczbie urządzeń. Przede wszystkim są to smartfony Google Pixel od serii 2 do 4, OnePlus z serii 8, Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Pocophone F2 Pro, OPPO Find X2 i X2 Pro, Reno 3 i 3 Pro, realme X50 Pro. W większości przypadków są to fazy testów, więc nowy system do większej liczby użytkowników może trafić dopiero w 2021 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*