Chirurg naczyniowy Warszawa

Chirurg naczyniowy to lekarz,

który leczy, diagnozuje i leczy choroby żył i tętnic, które są powszechnie określane jako układ „naczyniowy” organizmu. Lekarze ci zazwyczaj leczą szeroką gamę schorzeń, od pajączków i żylaków po bardzo śmiertelne tętniaki i inne choroby zagrażające życiu, i mogą pomóc pacjentom radzić sobie z przewlekłymi chorobami przez całe życie. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy z sercem lub krążeniem, lub jeśli przeszedłeś udar lub zawał serca, specjalista naczyniowy jest prawdopodobnie najlepszą osobą do konsultacji w Twojej konkretnej sytuacji.

Specjaliści naczyniowi wykonują wiele różnych operacji. Jedną z powszechnych procedur wykonywanych przez specjalistów naczyniowych jest laminektomia (lub „poszerzenie”), która polega na usunięciu nieprawidłowych lub powiększonych żył. W chirurgii laminektomii wykonuje się małe nacięcie po jednej stronie żyły, które następnie staje się większe i usuwane. Zabieg ten może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i może trwać kilka godzin, przy czym pacjent musi pozostać na noc w szpitalu.

Innym rodzajem operacji, którą wykonują specjaliści naczyniowi, są malformacje tętniczo-żylne (AVM). AVM to nieprawidłowy wzrost w tętnicach, który jest wynikiem bliznowacenia, nieprawidłowego wzrostu lub uszkodzenia ścian tętnic. Są częstymi przyczynami nagłych ataków serca, udarów i nagłej śmierci z powodu zastoinowej niewydolności serca, a także innych chorób zagrażających życiu. Specjalista naczyniowy zazwyczaj wykonuje badanie krwi w celu ustalenia przyczyny AVM i, jeśli to konieczne, przeprowadza operację usunięcia narośli.

Niektóre procedury stosowane w chirurgii laminektomii obejmują otwarcie ścian tętnic https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/  i usunięcie AVM. Wynik tej operacji może nie zahamować całkowicie wzrostu AVM, ale sprawi, że będą mniejsze i łatwiejsze w zarządzaniu. Chociaż mały AVM może początkowo wydawać się nieistotny, później może przekształcić się w większe, niebezpieczne powiększenie serca lub blokadę tętnicy.

Czasami jednak AVM rozwija się samoczynnie z powodu zakrzepu krwi, który może potencjalnie zagrażać życiu. W takim przypadku specjalista naczyniowy zastosuje takie techniki, jak angioplastyka artroskopowa (otwarcie ścian tętnic w celu odsłonięcia skrzepu) lub wycięcie skrzepu. w celu usunięcia skrzepu krwi. Problem tworzenia się skrzepu krwi w tętnicy zwykle pojawia się, gdy znajduje się on zbyt blisko tętnicy lub naczynia krwionośnego.

Tętnice są połączone tysiącami maleńkich naczyń krwionośnych,

które przenoszą bogatą w tlen krew z serca do komórek ciała. Kiedy w jednym z tych naczyń krwionośnych tworzy się skrzep krwi, może to zablokować tętnicę lub naczynie. Istnieje kilka rodzajów tętnic, a każdy z nich przenosi różne ilości krwi w całym ciele. Rezultatem jest nagły spadek przepływu krwi, często powodujący przyspieszenie akcji serca lub zmniejszenie czynności serca.

W niektórych sytuacjach waskulista może leczyć niedrożność tętnicy poprzez usunięcie blokady powodującej zawał serca lub udar mózgu, pacjenci mogą natychmiast otrzymać leczenie. Dopływ krwi do tętnicy można również tymczasowo przywrócić za pomocą rozcieńczalnika krwi lub, w niektórych przypadkach, można zastosować zabieg chirurgiczny w celu naprawy tętnicy, umożliwiając pacjentowi powrót do normalnej pracy serca i krążenia. Możliwe jest spowodowanie przejściowego zwiększenia przepływu krwi do naczynia krwionośnego za pomocą cewnika balonowego lub lasera.

Specjaliści naczyniowi są również przeszkoleni w wielu innych specjalnościach, takich jak zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, powikłania zakrzepowo-zatorowe, zaburzenia rytmu serca, choroby zastawek serca, dusznica bolesna, wady zastawkowe, zatorowość płucna, zatorowość płucna i zapalenie naczyń płucnych. Jeśli podejrzewasz, że twoje objawy mogą być skutkiem zablokowania tętnicy, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*